Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy związanych z liniami wyrazu twarzy. Zapobiega skurczowi tych mięśni a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry prowadząc do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Toksyna działa jedynie w obrębie mięśni do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast znikają zmarszczki. Następstwem leczenia nie jest zamrożenie mimiki twarzy. Ból związany ze wstrzyknięciami jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Botulina zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7-14 dniach.

Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu:

  • zmarszczek między brwiami
  • poziomych linii na czole
  • kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami
  • leczeniu nadpotliwości

Jest coraz powszechniej stosowana w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, co nadaje im młodszy wygląd.

Rezultaty:

Efekt utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy lub dłużej (nawet do 1,5 roku), w zależności od osoby. Wstrzyknięcia można wykonywać jednorazowo lub 2-3 krotnie w ciągu roku. Badania kliniczne wykazują, że czas utrzymywania się efektów wydłuża się, co wiąże się z zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć bez zmniejszenia skuteczności terapii.

Przeciwwskazania:

  • choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • alergia na albuminę ludzką,
  • alergia na toksynę botulinową typu A,
  • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych.

Preparaty botuliny nie powinny być stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby brak wpływu leku na płód i mleko matki.

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. Mężczyźni coraz częściej decydują się na kurację, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, bo dodaje pewności siebie, co zwiększa sukcesy np. w negocjacjach.

Efekty po podaniu Botoxu:

przed zabiegiem podania Botoxu / po 14 dniach od podania Botoxu

Zabiegi wygładzania zmarszczek często stosowane są razem z wypełniaczami lub innymi zabiegami kosmetycznymi, chociaż w innych obszarach twarzy, dla całościowego wygładzenia zmarszczek i linii. Na przykład zabieg wygładzania zmarszczek może być zastosowany przy zmarszczkach na czole, a wypełniacz w okolicy ust.

Wykwalifikowany lekarz jest najwłaściwszą osobą, by doradzić Ci, która opcja jest dla Ciebie najodpowiedniejsza.