Depilacja laserowa nadmiernego owłosienia polega na trwałym zniszczeniu mieszków włosowych. Melanina, będąca pigmentem włosa powoduje przekształcenie wiązki światła w ciepło, które przenosi się do korzeni mieszków włosowych niszcząc je, a tym samym powodując niezdolność do ponownego wytworzenia włosów. Fizjologicznie każdy włos rośnie w rytmie cyklu składającego się z fazy aktywnej – anagenu, spoczynkowej – telogenu i pośredniej – katagenu. Jedynie w fazie aktywnej cyklu są dogodne warunki umożliwiające trwałe zniszczenie całej struktury włosa. Dlatego też zabieg depilacji laserem Light Sheer nie jest jednorazowy i wymaga powtórzeń w rytmie wchodzenia kolejnych włosów w ich aktywną fazę cyklu. Przy pierwszym zabiegu zostaje usunięte 40 – 60% włosów, po trzech zabiegach – 92%. Ten niewielki pozostały procent to włosy jaśniejsze, delikatniejsze, niewidoczne.

Cykl wzrostu włosa:

Faza wzrostu (anagen) – faza w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem). Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.

Faza spoczynku (telogen) – polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.

Faza przejściowa (catagen) – włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.

Zabiegi depilacji laserowej można bez problemu wykonywać przez cały rok. Jedynie w okresie wiosenno-letnim, gdy skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie UV spotykamy się z ograniczeniami. Należy wówczas pamiętać, że zarówno przed zabiegiem jak i po przez okres ok. dwóch tygodni trzeba stosować kremy z wysokimi filtrami UV oraz bezwzględnie zrezygnować z solarium. Otóż skóra opalona jest skórą podrażnioną i nie nadaje się do przeprowadzenia na niej tego typu zabiegów. Zabiegi depilacji wprawdzie są nieinwazyjne, ale również podrażniają skórę. W konsekwencji dojść może do niepożądanych efektów, które w pewien sposób mogą powodować krótkotrwały dyskomfort. Jednakże przestrzeganie w/w zasad (szczególnej ochrony przed promieniami UV) zagwarantuje Państwu pełną satysfakcję z wykonanych zabiegów.

Przeciwwskazania:

  • ciąża, karmienie piersią,
  • nowotwór w szczególności skóry,
  • używanie leków fotouczulających (retinoidy, kuracja roaccutanem),
  • bielactwo, łuszczyca, aktywny wysyp (Herpes Simplex) – opryszczka w miejscu zabiegu,
  • świeża opalenizna,
  • skóra zainfekowana,
  • kolagenozy (choroby tkanki łącznej),
  • skłonność do koloidów,
  • leki przeciwzakrzepowe.

Na miesiąc przed zabiegiem nie należy stosować kremów z retinolem, witaminą C i kwasami owocowymi w okolicy ciała, w której będzie wykonywany zabieg. Przynajmniej na tydzień przed zabiegiem należy zakończyć przyjmowanie leków i ziół światłouczulajacych (np. dziurawiec, antybiotyki), nie depilować samodzielnie skóry woskiem lub pęsetą oraz nie wykonywać peelingów. Bezpośrednio przed i po zabiegu należy chronić skórę przed słońcem i nie korzystać z solarium.